Koloběžky pro městskou policii

Strážníci městské policie Český Krumlov se snaží jít s dobou. Před třemi roky měli stejně, jako dalších asi 5 měst v republice, na 6 měsíců zapůjčený elektromobil BMW i3.

V ulicích historického města mělo používání tohoto vozu velký smysl, hlavně z důvodu ekologie a tichého provozu. Mínusem bylo to, že baterie vozidla vydržela maximálně 200 km, tedy 2 dny provozu. V roce 2018, jsme stáli před rozhodnutím, jaká vozidla zakoupit po dosluhujících Škoda Octaviích. Volba padla na hybridní Toyota C-HR a díky příspěvku státu a vstřícnému postoji prodejce jsme za tato vozidla zaplatili stejně, jako za základní Škoda Octavia combi.

Výhody jsou nemalé, ekologický provoz, vyšší stavba karoserie, absence dobíjení a především nízká spotřeba, která se ve městě ustálila na cca 5 litrech na 100 Km.

Na jaře 2019, po několika neúspěšných výběrových řízeních na pozici strážník, jsme museli řešit personální podstav vyšší mobilitou, tedy rychlejšími  přesuny hlídky mezi jednotlivými částmi města. Jedním z důvodů  bylo zavedení nového parkovacího systému zájezdových autobusů a zajištění toho, aby řidiči tento systém neobcházeli. Dalším důvodem byla skutečnost, že naše město se stalo terčem kapsářú z balkánských zemí. Potřebovali jsme se rychle přesouvat z bodu A do bodu B. První volba padla na elektrokola. Nicméně po shlédnutí reportáže ze Slovenska, kde některé městské policie používají elektrokoloběžky z Jižních Čech, jsme se rozhodli pro tato "přibližovadla".

Elektrokoloběžky používáme již od začátku prázdnin a setkáváme se s velice pozitivními reakcemi občanů. Zakoupeny byly dvě elektrokoloběžky, kdy jedna je hrazena z rozpočtu města, respektive městské policie a druhou uhradil Českokrumlovský rozvojový fond na základě darovací smlouvy. Pozitivní je též skutečnost, že na výrobě se podílely firmy z okolí Českého Krumlova, což velice usnadňuje servis nebo případné opravy.

kolobezky 20190830 095933 kolobezky 20190830 100016 kolobezky 20190830 100052

kolobezky 20190830 100156